Zakończenie Oktawy Bożego Ciała [fotorelacja + video]

oktawa4Dzisiaj zakończyła się oktawa Bożego Ciała. Podczas jej  trwania po Mszy św. wokół Kościoła odbywały się procesje z Najświętszym Sakramentem. Osiem dni oktawy Bożego Ciała jest uważane za czas szczególnej łaski.
Jak co roku wokół Kościoła zostały przygotowane cztery ołtarze pierwszy przez  Matki różańcowe z Róż od 1 do 3, drugi Róże od 4 do 7 trzeci Młodzież i czwarty  Koło Wspieranie Powołań. Mimo początkowo niesprzyjającej aury procesja do czterech ołtarzy przebiegła pomyślnie.

Oktawa jest skrótem łacińskiego wyrażenia „dies octava”, czyli „dzień ósmy”. Jest to przedłużenie obchodów uroczystości roku liturgicznego na cały tydzień.
Ostatniego dnia oktawy, w czwartek, kapłan święci wianki sporządzone z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych. Są one symbolem ludzkiej pracy, a jednocześnie utożsamiają dar Boży służący ludziom i wszelkim stworzeniom. Podczas święcenia ziół wznoszone są modlitwy o opiekę nad polami i o dobre zbiory.

Liturgia Kościoła wyróżnia obecnie dwie oktawy wielkanocną która jest najstarszą oraz oktawę Bożego Narodzenia.

Leave a Reply