XX Dzień Papieski

„Odmawiając różaniec, rozmawiamy z Maryją, powierzamy Jej ufnie wszystkie nasze troski i smutki, radości i nadzieje. Prosimy o to, by pomagała nam podejmować Boże plany i by wypraszała u Syna łaskę potrzebną do wiernego ich wypełniania”.

                                                    Jan Paweł II Ludźmierz 7.06.1997

W tę październikową niedzielę, po raz dwudziesty w naszej ojczyźnie przeżywany jest Dzień Papieski. Każdy, kto miał możliwość spotkania ze świętym Janem Pawłem II, może śmiało powiedzieć , że była to prawdziwa uczta duchowa. Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego są słowa „Totus Tuus” . Co one tak naprawdę oznaczają i co możemy dzisiaj zrobić, by one pomagały nam w codzienności? „Totus Tuus” czyli „Cały Twój”, te ukazują całkowite oddanie się pod opiekę Maryi.

W tym dwudziestym dniu papieskim chcemy tak jak nasz wielki Rodak powierzyć się opiece Maryi, podkreślając , że jesteśmy w Jej rękach. Dziś trwamy na modlitwie, pragniemy zawierzyć Maryi  całe nasze życie i prosimy, by dzięki Niej na nowo odnaleźć drogę do Jezusa.

W jednej z homilii św. Jan Paweł II mówił:

„Rozważając bowiem tajemnice różańcowe, patrzymy na misterium życia, męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jej oczyma, przeżywamy je tak, jak Ona w swym sercu matczynym je przeżywała. […]. Ona – radosna, bolejąca i chwalebna, zawsze u boku Syna – jest równocześnie obecna pośród naszych codziennych spraw. Rytm pacierzy różańcowych odmierza czas na tej podhalańskiej, krakowskiej i polskiej ziemi – przenika go i kształtuje. Jakkolwiek toczyły się ludzkie dzieje – w radości z owoców codziennego trudu, w bolesnym zmaganiu z przeciwnościami czy też w chwale odnoszonych zwycięstw – zawsze odnajdywały one swoje odbicie w tajemnicach Chrystusa i Jego Matki”.

W wigilię Dnia Papieskiego w naszym kościele parafialnym o godzinie 20.00 został zaprezentowany montaż słowno – muzyczny. Został odmówiony różaniec i odśpiewany Apel Jasnogórski.

„Maryjo , Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”. Te słowa wiele razy na Jasnej Górze wypowiadał święty Jan Paweł II. Podpowiadał żeby tak czuwać , aby być przy Maryi. I dlatego w godzinie otwarcia serc przed naszą Matką zachęcał, by nie ulegać słabościom i „nie dać się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężać”

„Maryjo, Królowo Polski, bądź z nami, czuwaj nad każdym człowiekiem, nad każdą kobietą i nad każdym mężczyzną, nad każdym dzieckiem już poczętym w łonie matki! Czuwaj! Czuwaj nad każdym sumieniem. I ucz nas czuwać! Ucz czuwać wszystkie sumienia na tej ziemi ojczystej. Niech nie poddają się słabości! Niech nie ulegają łatwiźnie! Niech nie stają się winni straszliwych grzechów. Niech żyją ze świadomością wszystkich Bożych przykazań”.

                                                                                                    Jan Paweł II Częstochowa 12 czerwca 1987