Wykład Dawida Junga o dr Marcinie z Kłecka [wideo + foto]

SAMSUNG DIGITAL CAMERA16 czerwca w kościele parafialnym w Kłecku odbył się wykłada p. Dawida Junga pt „Życie, działalność i twórczość dra Marcina z Kłecka na tle kłeckiego renesansu i wczesnego baroku (1590-1606)”. Prelegent przedstawił na początku krótki zarys historii Kłecka od średniowiecza do renesansu, aby wprowadzić słuchaczy w tematykę wykładu. Podczas wykładu oprócz sylwetki samego kłeckiego plebana została omówiona również jego poezja, w tym 100. wersowy, napisany trzynastozgłoskowcem wierszowany prolog do „Procy na Ministry…” oraz stemmata na herb Nałęcz. Ciekawostką godną uwagi były XVI wieczne przepisy dr Marcina na musztardę i masło orzechowe.

Fragment prelekcji można zobaczyć na poniższym filmiku:

Marcin z Kłecka (zw. Martinus Kleccensis, Marcin Kłecki) – kłecki pleban i kaznodzieja w latach 1590-1606, kontrreformata władający łaciną, greką i hebrajskim, autor rozpraw polemicznych i medycznych. Studiował teologię i medycynę w Padwie, gdzie obronił doktorat z medycyny. Pisał również wiersze. Z jego inicjatywy Kłecko w 1596 roku wzbogaciło się o malarstwo oraz rzeźby Mateusza Kossiora (jedno z kłeckich dzieł znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Krakowie).

Marcin z Kłecka drukiem ogłosił m.in.:

  • „Preserwatiwa przeciwko morowemu powietrzu doswiadczona” (Poznań, wydanie ponowne 1624)
  • „Zwierciadło saskie albo maydeburskie…” (Poznań, 1610)
  • „Proca na Ministry, y na wszystkie heretyki…” (Kraków, 1607) >>przeczytaj>>

Organizatorem wykładu było Towarzystwo Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej oraz parafia p.w. św. Jerzego i św. Jadwigi w Kłecku.

Leave a Reply