Święto Lotnictwa Polskiego [zdjęcia]

lotnictwoTowarzystwo Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej uczciło Święto Lotnictwa Polskiego, które na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej z 1993 roku, podpisanej przez prezydenta Lecha Wałęsę, obchodzone jest w Polsce 28 sierpnia. Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, państwowego oraz przemysłu lotniczego. Związane z rocznicą zdobycia głównej nagrody przez kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932.

Miłośnicy wciągnęli na maszt flagę, z  szachownicą polskiego lotnictwa, złożyli również wiązankę kwiatów oraz zapalili znicze przy obelisku poświęconym osobie pilota, płk Wiktora Pniewskiego pierwszego polskiego dowódcy lotniska na Ławicy, Powstańca Wielkopolskiego ,uczestnika Bitwy o Anglię.

Leave a Reply