Witaj majowa jutrzenko!

DSCN5181

„Wielka człowieczeństwa Boskiego Matko i Panno! Ja, Jan Kazimierz, Twego Syna, Króla królów i Pana mojego, i Twoim zmiłowaniem się król, do Twych Najświętszych stóp przychodząc, tę oto konfederacyję czynię: Ciebie za Patronkę moją i państwa mego Królową dzisiaj obieram.”

DSC07639Miłość naszego narodu do Matki Bożej ma charakter szczególny. Dlatego 3 maja należy traktować jako nierozerwalność dwóch płaszczyzn religijnej i narodowej, które od zawsze są zakorzenione w 1050-letniej historii Polski. Tego dnia oddajemy cześć Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski oraz przypominamy uchwalenie Konstytucji 3 maja z 1791 roku. Konstytucji nowoczesnej, wprowadzającej demokratyczne prawa i ustawy.

Nasze świętowanie zaczęło się na kłeckim rynku, skąd przy pięknej słonecznej pogodzie wyruszyła uroczysta procesja do naszej parafialnej świątyni. O godzinie 11.30 została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. kan. Mirosław Kędzierski. W liturgii wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, delegacje instytucji i stowarzyszeń z naszej gminy, mieszkańcy oraz przybyli goście. W swojej homilii ks. Proboszcz mówił o kulcie Maryi, głęboko zakorzenionym w historii naszego narodu.

„O szczególnej więzi łączącej Polaków z Maryją świadczą wieki niełatwej historii narodu. Wzywając Jej imienia, ruszali w bój nasi rycerze pod Grunwaldem. Jej szczególnej opieki naród doświadczył, gdy potop szwedzki zalewał polską ziemię, to w Jej Jasnogórskim domu naród czuł się wolny podczas długiej nocy zaborczej niewoli; to w Niej polskie wojsko szukało nadziei, broniąc dopiero, co odzyskanej niepodległości w roku 1920; to o Królowej Polski mówił hitlerowski okupant, że gdy wszystkie światła dla Polski zgasły, pozostała jeszcze Święta z Jasnej Góry. Stojąc przy Niej, naród udręczony powojennym systemem totalitarnym nie tracił ducha.”

DSCN5304Na zakończenie Eucharystii odśpiewano „Boże Coś Polskę…”. Następnie uroczystości przeniosły się pod pomnik Obrońców Kłecka, gdzie odśpiewano hymn a poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Kilka słów do zgromadzonych powiedział Burmistrz Gminy Kłecko – Adam Serwatka. Wspólnie odśpiewana „Rota” zakończyła oficjalne uroczystości.

 „Brzmi Polonez Trzeciego Maja! – Skoczne dźwięki
Radością oddychają, radością słuch poją,
Dziewki chcą tańczyć, chłopcy w miejscu nie dostoją –
Lecz starców myśli z dźwiękiem w przeszłość się uniosły,
W owe lata szczęśliwe, gdy senat i posły
Po dniu Trzeciego Maja w ratuszowej sali
Zgodzonego z narodem króla fetowali;
Gdy przy tańcu śpiewano: „Wiwat Król kochany!
Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany!”

 

Leave a Reply