Wilkowyja – poświęcenie odnowionej figury [wideo + zdjęcia]

P1100985Miesiąc maj nieodłącznie związany jest z nabożeństwami majowymi ku czci Matki Bożej. Podczas nabożeństw odmawiana jest Litania Loretańska, a przydrożne kapliczki, figury i groty poświęcone Maryi nabierają wówczas szczególnego blasku – przyozdobione w bukiety z  polnych kwiatów i biało niebieskie chorągieweki, przyciągają wzrok podróżujących. Jedną z tradycji kultywowanych w naszej parafii są właśnie nabożeństwa majowe przy przydrożnych figurach, wówczas to mieszkańcy okolicznych wiosek spotkają się aby wspólnie modlić się przez wstawiennictwo NMP.

Lecz upływający czas i niekorzystne warunki atmosferyczne powodują, że przydrożne kapliczki tracą swój pierwotny wizualny blask. Tak właśnie stało się z przydrożną figurą w wiosce naszej parafii, Wilkowyji. Jednak dzięki mobilizacji mieszkańców, przy wsparciu radnych z okolicznych wiosek oraz ks. proboszcza, udało się odnowić figurę usytuowaną w pięknym otoczeniu akacji na rozstaju dróg. W niedzielę 27 maja, odbyło się uroczyste poświęcenie odnowionej figury, połączone z nabożeństwem majowym oraz śpiewem pieśni maryjnych. Inicjatorką tej akcji była Pani Jata z Wilkowyji, a wykonawcą Pan Adamski. Po wspólnej modlitwie, odbyła się biesiada na świeżym powietrzu przy suto zastawionym stole. O tradycji nabożeństw majowych można przeczytać na stronie ekai.pl

 

Leave a Reply