Wigilia Paschalna – Noc pełna miłości

„To jest noc przedziwnej łaskawości i dobroci Boga. Noc miłości i życia, bo zgładzona wina, odpuszczony grzech, rodzi w sercu wdzięczność i daje nadzieję. Świat jest spragniony nadziei, choć często się na nią zamyka i ją odrzuca. Polska i Polacy są spragnieni nadziei” – ks. abp Wojciech Polak Prymas Polski

W Wielką Sobotę o godzinie 22.30 w naszej świątyni parafialnej rozpoczęły się obchody Liturgii Wigilii Paschalnej, centralnego momentu Triduum Paschalnego. Uroczystej liturgii przewodniczył ks. Damian Woźniak w asyście ks. kan. Mirosława Kędzierskiego oraz ks. dk. Piotra Nowaka

Pierwszą część stanowiła Liturgia Światła. Kapłan przed kościołem dokonał poświęcenia ognia oraz Paschału, na którym zostały wyryte litery Α i Ω oznaczające, że na początku był Bóg i przyjdzie też na końcu jako Miłosierny Sędzia. Od ognia został zapalony Paschał, jako znak Chrystusa rozjaśniającego mrok. Po uroczystym wniesieniu Paschału do świątyni został odśpiewany przez Ks. Proboszcza Exsultet – uroczyste Orędzie Wielkanocne, zaczynające się od słów „Weselcie się już,  zastępy Aniołów, w niebie, weselcie się słudzy Boga. Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo! „

Kolejnym etapem była Liturgia Słowa, w której usłyszeliśmy czytania, nawiązujące do całej historii zbawienia od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z Egiptu, proroctwa zapowiadające Mesjasza, kończąc na Ewangelii o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Do zgromadzonych kilka słów skierował Ks. Damian, który mówił:

(…) i tej właśnie nocy wypełniły się świątynie po brzegi. Przyszli nawet ci, którzy rzadko przychodzą. Zabrzmiało radosne bicie dzwonów, ogłaszające prawdę , że Chrystus zmartwychwstał! I ta prawda jest szczególna, wyjątkowa i święta! Dlatego dzisiaj, kiedy hasło roku duszpasterskiego brzmi <Idźcie i głoście > to chcemy ogłaszać tą prawdę wszystkim. Tym, którzy za jej wyznawanie może i dziś oddali by  swoje życie; tym, którzy są chwiejni i prawda ta nie ma w ich sercu należytego miejsca; tym, którzy uczestnicząc w jej głoszeniu, może podtrzymują już tylko tradycję, czy kultywują religijny folklor; tym, którzy mówią , że wierzą inaczej, jak również tym, którym wydaje się, że już w nic nie wierzą. Ogłaszamy wszystkim, że Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał.

Liturgia chrzcielna to przede wszystkim poświęcenie wody, która będzie używana przez cały rok do chrztu. Wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne, wyrzekając się grzechu, Szatana, oraz wyznali wiarę w Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego.

Całość Liturgii Wigilii Paschalnej zakończyła Eucharystia, po której odbyła się procesja rezurekcyjna, ogłaszająca światu, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja!

Wszystkim parafianom i ich gościom życzenia złożył ks. Proboszcz, który cytował Papieża Franciszka:

Możesz mieć wady, być lękliwy i czasem poirytowany, ale nie zapominaj, że Twoje życie jest największym przedsiębiorstwem świata. Tylko Ty możesz zapobiec jego fiasku. Wielu Cię ceni, podziwia Cię i Cię kocha. Chciałbym, żebyś pamiętał, że być szczęśliwym, to nie znaczy mieć niebo bez burzy, drogę bez wypadków drogowych, pracę bez wysiłku, relacje bez rozczarowań. Być szczęśliwym to znaleźć siłę w przebaczaniu, nadzieję w walkach, bezpieczeństwo na scenie strachu, miłość w niezgodzie. Być szczęśliwym nie znaczy tylko doceniać uśmiech, ale też zastanawiać się nad smutkiem. To nie tylko świętowanie sukcesów, lecz także uczenie się na błędach. To nie tylko czucie radości pośród aplauzów, ale bycie radosnym anonimowo. Być szczęśliwym to uznać, że warto żyć, pomimo wszelakich wyzwań, nieporozumień i kryzysów.(…)Nigdy nie rezygnuj ze szczęścia, bo życie jest niewiarygodnym spektaklem! 

Leave a Reply