Uroczystości Święta Niepodleglości

DSC04777Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki

Otaczał blaskiem potęgi i chwały,

Coś ją osłaniał tarczą swej opieki

Od nieszczęść, które przygnębić ją miały,

Przed Twe ołtarze …

Przed 97 laty, naród zerwał pęta ponad wiekowej niewoli. Jak co roku świętujemy w tym dniu odzyskaną niepodległość. Nasze tegoroczne świętowanie jest wpisane w ciąg wydarzeń związanych z 760 rocznicą lokacji naszego miasta. Program uroczystości był bardzo bogaty i zgoła inny niż w poprzednich latach.

DSC04722Wszystko rozpoczęło się od uroczystego przemarszu spod Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury do naszego kościoła parafialnego. Brali w nim udział zaproszeni goście, delegacje, poczty sztandarowe, władze samorządowe oraz liczni mieszkańcy. W progach kościoła przybyłych powitał ks. kan. Mirosław Kędzierski, który celebrował też uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. W wygłoszonej homilii usłyszeliśmy:

„Świętując kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, warto pomyśleć, że to właśnie nasze pokolenie otrzymało w darze pakiet z nasieniem wolności. Co z nim zrobimy? Co wyhodujemy? Aby wyrosło z nich coś dobrego, mocnego i potężnego jak dąb nie możemy zapominać o sprawach Ojczyzny, o naszych obowiązkach względem niej a także o pamięci o tych, dzięki którym ten dar otrzymaliśmy, dzięki którym Polska nie zginęła. Żyje. Jest wolna.”

DSC04850Po zakończonej Eucharystii, w uroczystym korowodzie wszyscy udali się pod pomnik Obrońców Kłecka, gdzie poszczególne delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Kwiaty zostały też złożone pod tablicą upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich.

Pod pomnikiem głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Kłecko – Adam Serwatka, który dziękował mieszkańcom za liczne przybycie. „Mamy wolność, ale przed nami wielka odpowiedzialność, aby ją zagospodarować. Chodzi o to, aby brało w tym udział jak najwięcej osób. Myślę, że jest taki czas, aby świętować aktywnie, aby ludzie wiedzieli, że to oni są tutaj najważniejsi” – mówił Adam Serwatka. Głos zabrali też zaproszeni goście, którzy gratulowali tak pięknej rocznicy, oraz życzyli powodzenia w dalszym rozwoju miasta.

Mieszkańcy zobaczyli też, krótki występ uczniów naszego gimnazjum. Przedstawili oni scenkę nadania aktu lokacyjnego dla miasta Kłecka. Kopię tego dokumentu złożyli na ręce władz samorządowych.

DSC04982Jednak chwilą, na którą wszyscy czekali była próba pobicia rekordu Guinessa, na jak największą liczbę osób tańczącą jednocześnie staropolskiego Poloneza. Po półgodzinnym tańcu na kłeckim rynku można było usłyszeć: „Jesteśmy mistrzami świata.” – krzyczał kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury – Robert Zgoła. Rekord został pobity. Poloneza zatańczyło 448 osób.

Wielu jest takich, którzy mówią, że nie warto, że nie trzeba, że lepiej stać z boku. Tym, warto przypomnieć słowa Papieża-Polaka: „Polska stoi Polakami (…). Będzie ona taka, jaką ją stworzą Polacy, bez względu na okoliczności, które się na tę rzeczywistość, jaką jest naród polski, składają”. 

Leave a Reply