Uroczystości odpustowe w parafii Kłecko [zdjęcia]

Kłecka parafia pod wezwaniem św. Jerzego i św. Jadwigi obchodzi swoje święto 16 października. W tym roku jednak uroczystości odpustowe zostały przełożone na 20 października. Mszę Świętą odpustową poprzedził wspólnie odmówiony różaniec pod przewodnictwem księdza diakona. W zakrystii panowała atmosfera wyczekiwania na przyjazd ks. abp. Tomasza Pety, który miał przewodniczyć uroczystej liturgii. Ksiądz arcybiskup wracał z synodu biskupów w Rzymie, a z lotniska w Warszawie odebrał go nasz ks.proboszcz. Pod czujnym okiem Opatrzności Bożej i św. Krzysztofa, patrona kierowców, ksiądz arcybiskup wraz z naszym proboszczem dotarli tuż przed godziną 18 do Kłecka.

Podczas Mszy świętej ks. abp. Tomasz Peta  polecał Opiece Bożej całą naszą wspólnotę parafialną. Natomiast ks. proboszcz modlił się w intencji  śp. ks. kanonika Maksymiliana Koncewicza, w 75 rocznicę jego śmierci. Ks. Koncewicz był proboszczem naszej parafii i został rozstrzelany przez hitlerowców 20 października 1939.

DSCF0117Księdza arcybiskupa w drzwiach świątyni przywitała młodzież naszej parafii,  a następnie słowa powitania wypowiedział nasz ks. proboszcz, który także w kilku żartobliwych słowach wyjaśnił dlaczego uroczystości odpustowe zostały przeniesione. Okazało się, że „winowajcą” jest papież Franciszek. DSCF0059Przyjazd abp. Tomasza Pety był zaplanowany już w zeszłym roku na 16 października. Jednak papież Franciszek miał inne plany co do tej daty. Zwołał synod biskupów, na którym musiał być obecny abp. Peta. Jest on bowiem arcybiskupem w jednej z diecezji w Kazachstanie i jego obecność w Rzymie była konieczna. Jednak wszystko się udało i mogliśmy cieszyć się obecnością księdza arcybiskupa w naszej parafii.

DSCF0054W homilii wygłoszonej przez ks. abp. Tomasza usłyszeliśmy jaką wartość przedstawia sobą rodzina, czym jest dla współczesnej rodziny wiara i czym powinna być wiara w Jezusa Chrystusa. Przedstawił to na przykładzie patronki naszego kościoła św. Jadwigi Śląskiej. Święta Jadwiga była żoną i matką, która pokazywała wielką wiarę i żyła w duchu tej wiary. Przekazywała tą wiarę swoim dzieciom i wszystkim w swoim otoczeniu. Natomiast po wstąpieniu do zakonu jeszcze gorliwiej wypełniała swoje posłannictwo. Ksiądz arcybiskup zachęcał wszystkich do wpatrywania się w osobę naszej patronki. Podawał ją jako wzór do naśladowania dla współczesnej rodziny.

DSCF0090DSCF0087Po zakończeniu Mszy Świętej został wystawiony Najświętszy Sakrament a ksiądz arcybiskup wraz z wiernymi odmówił litanię do św. Jadwigi po czym ruszyła procesja wokół kościoła. Uroczystości odpustowe zakończyły się wspólnym śpiewem ” Te Deum laudamus” i uroczystym błogosławieństwem.

DSCF0114DSCF0122DSCF0138DSCF0136

W zakrystii po zakończonej Mszy Świętej ksiądz arcybiskup wraz z ministrantami pozował do pamiątkowego zdjęcia.

DSCF0146

 

Leave a Reply