Szlak Kłeckich Świątyń otwarty! [zdjęcia]

IMG_0262Nowy pieszy Szlak Kłeckich Świątyń, po konferencyjna publikacja oraz przewodnik kulturalny po nowo otwartym szlaku, to owoce zakończonego w piątek 26 kwietnia, Kłeckiego Forum Turystyczno-Kulturalnego. 

 

Przybyłych gości powitał Bartosz Borowiak – organizator Kłeckiego Forum Turystyczno-Kulturalnego. Jestem bardzo szczęśliwy, że tak wiele osób, zwłaszcza młodych odpowiedziało na nasze zaproszenie i przybyło na dzisiejsze Forum. Znajdujemy się dzisiaj  w gościnnych progach nowego Przedszkola Językowo-Artystyczne. Jest to miejsce gdzie najmłodsi mieszkańcy naszego miasta rozpoczynają swoją przygodę z nauką poprzez zabawę. Jest to także miejsce związane nieodłącznie z historią Kłecka. To właśnie tutaj w pierwszych dniach września 1939 r. por. Jan Lapis, Tadeusz Kutzner oraz ks. Maksymilian Koncewicz, podjęli decyzję o rozpoczęciu cywilnej obrony miasta przed hitlerowskim najeźdźcą. Mam nadzieję, że historyczny duch tego miejsca będzie sprzyjał dzisiejszym dyskusją nad rozwojem i promocją naszego miasta. 

Jednym z głównych punktów Kłeckiego Forum, było otwarcie  Szlaku Kłeckich Świątyń, który przypomina miejsca kultu zatarte już przez ząb czasu. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie ukazujące wielowiekowy i wielokulturowy wymiar Kłecka. Dla głębszego poznania tematyki kłeckich zabytków zostanie już niebawem wydany bogato ilustrowany przewodnik kulturalny. Honorowy patronat nad Kłeckim Forum objął Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Dariusz Pilak, Starosta gnieźnieński.

Na szlaku możemy poznać historię następujących kłeckich świątyń:

– Kościół p.w. św. Jerzego i św. Jadwigi, początkowo kościół p.w. św. Jerzego, istniał już prawdopodobnie w 1255r. o czym wspomina dokument lokacyjny. Zbudowany pierwotnie z drzewa  zgorzał podczas najazdu krzyżaków w 1331 r. Odbudowany ponownie spłonął w 1510. r podczas powszechnego pożaru miasta.  Pobudowany po raz kolejny lecz tym razem z cegły i bogato wyposażony w dzieło  snycerza Mateusza Kossiora  doczekał się konsekracji w 1596 r.
Po rozmaitych przeróbkach wnętrza  i rozbudowie jako jedyny istnieje do dnia dzisiejszego.

Kościół p.w. św. Krzyża i św. Marcina – fundatorami kościółka byli mieszczanie kłeccy, którzy wybudowali go zaraz za miastem po lewej stronie w kierunku Polskiej Wsi , dzisiaj stoi tam krzyż wskazujący pierwotne usytuowanie świątyni.  Z powodu zbyt dużej wilgotności wynikającej z położenia nieopodal jeziora kościółek przeniesiono na rynek pod nr 99, obecnie stoją tam dwa domostwa (w 1811 r. spłonął w powszechnym pożarze miasta).

Kościół p.w. Świętego Ducha – powstał po spaleniu się kościoła farnego w 1510 r. Pobudowali go i wyposażyli mieszczanie . Przy kościele znajdował się szpital dla chorych i ubogich mieszczan pobudowany prawdopodobnie przed 1503 r. (został zniszczonych przez okupantów niemieckich)

Kościół p.w. św. Barbary – był zbudowany z drewna i stał za miastem ku Polskiej Wsi po prawej ręce zaraz za mostem wśród bagnisk na kopcu ludzką ręką usypanym (istniał do 1788 r.).


Ponadto w Kłecku znajdował się kościół ewangelicki  pobudowany w 1859 r. oraz bożnica żydowska zniszczona przez okupanta hitlerowskiego w 1943 r.

Pomysłodawcami forum oraz szlaku są Bartosz Borowiak i Dawid Jung – redaktorzy portalu grodklecko.pl przy współpracy z ks. kan. Mirosławem Kędzierskim.

Już niebawem pełna relacja z Forum na portalu grodklecko.pl

Leave a Reply