Święto 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

DSC03612W sobotę 5 września grupa około 50 osób z naszego miasta, udała się na obchody Święta 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego do poznańskich Krzesin. Wyjazd został zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej, które zostało zaproszone przez Dowódcę 31 BLT płk. pil. Grzegorza Ślusarza.

Przed wyjazdem został złożony wieniec pod obeliskiem upamiętniającym płk. pil. Wiktora Pniewskiego. DSC03578

Obchody rozpoczęły się o godzinie 9,30 uroczystą Mszą Świętą odprawioną w Hangarze nr.1, który pamięta czasy II wojny światowej. Eucharystię koncelebrowali – ks. płk. Mariusz Stolarczyk (odchodzący kapelan 31 BLT), oraz ks. ppor. Dariusz Kamiński (nowo mianowany kapelan). Mszę Świętą uświetniła gra Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

DSC03581Dużym i zarazem ciekawym przeżyciem, było zobaczenie „na żywo” ceremoniału wojskowego. Złożenie przez Dowódcę Bazy meldunku o gotowości pododdziałów do uroczystości. Przegląd pododdziałów dokonany przez Dowódcę 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. Dariusza Malinowskiego, oraz przywitanie się z żołnierzami. Podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu państwowego, podczas którego nastąpił przelot czterech samolotów F-16. Wszyscy zgromadzeni mogli posłuchać koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Na koniec oficjalnej części uroczystości odbyła się defilada pododdziałów w asyście samolotów F-16.DSC03688

Po zakończeniu uroczystości odbył się festyn rodzinny. Mogliśmy zobaczyć pokaz akrobacji powietrznych w wykonaniu zespołów „Orlik” i „Żelazny”. Jednak najwięcej emocji wzbudził pokaz możliwości samolotu bojowego F-16. Dla wielu była to okazja aby z bliska zobaczyć różnego rodzaju samoloty wojskowe, pojazdy infrastruktury lotniska, wozy bojowe, pojazdy Policji i Żandarmerii Wojskowej oraz wiele innych atrakcji. Nie zabrakło też czegoś dla ciała – „żołnierskiej” grochówki.

Uśmiech na twarzach był dowodem udanego wyjazdu.

Leave a Reply