Święcenie pokarmów – Wielka Sobota

swieconka-przygotowanaWielka Sobota to dzień nadziei, modlitewnego oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Tradycyjnie w ten dzień wierni udają się do kościoła, aby poświęcić pokarmy przeznaczone na wielkanocny stół. Obrzędu błogosławieństwa dokonuje kapłan lub diakon, który odmawia modlitwy, błogosławi pokarmy i kropi je wodą święconą. 

W naszej parafii, poświęcenie pokarmów miało miejsce w godzinach rannych. Odbywało się w domach, które zgłosiły taką potrzebę. W godzinach popołudniowych (14.00; 15.00;16.00), święcenie pokarmów odbyło się w kościele parafialnym. Koszyki były bogato zaopatrzone w tradycyjne potrawy wielkanocne.

  • Baranek – znak ofiary i męki Chrystusa, który śmierć na krzyżu przyjął z pokorą i bez żalu
  • Jajko – symbol nowego początku, narodzin i zmartwychwstania
  • Chleb – to Chrystus będący chlebem dla chrześcijan
  • Sól – chroni człowieka przed duchowym zepsuciem, oznacza nawrócenie i oczyszczenie
  • Pieprz – symbol nieśmiertelności, pełni wiary
  • Wędliny – to bogactwo i dostatek nie tylko materialny ale również duchowy
  • Chrzan – przypomina o pokonaniu męki goryczy przez Chrystusa
  • Babka – symbolizuje doskonałość, do której powinien dążyć człowiek, zarówno w życiu duchowym jak i                                rzeczywistym

 

Leave a Reply