Różaniec za zmarłych

Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna. – Jan Twardowski

 

Uroczystość Wszystkich Świętych nie tylko przypomina nam o sensie naszego istnienia, czy ludzkiej przemijalności, ale również inicjuje czas intensywnej modlitwy w intencji zmarłych. Pamięć o zmarłych jest wyrazem naszej miłości i troski, które są silniejsze niż śmierć. Dlatego tradycyjnie w Dzień Zaduszny zgromadziliśmy się na cmentarzu przy grobach naszych bliskich i znajomych. Wraz z Młodymi rozważaliśmy tajemnice chwalebne różańca, prosząc Boga, który jest Panem życia i śmierci, aby wprowadził wszystkich spoczywających na naszym cmentarzu w bramy raju. Wspólnej procesji przewodziła figura Jezusa Zmartwychwstałego, która miał przypominać, że Jezus pokonał śmierć i dał wszystkim wierzącym nadzieję zmartwychwstania. Niesione przez zgromadzonych znicze to symbol światła wiecznego, które daje Bóg, a dym kadzidła to kierunek i cel naszego życia.