Relacja z pielgrzymki autokarowej po sanktuariach ziemi augustowskiej i Wilna [zdjęcia]

p1090809W poniedziałek 16 lipca o godz. 4.oo wyruszyliśmy z Kłecka wraz z modlitwą i wschodzącym słońcem na pielgrzymkowy szlak do Sokółki i Wilna. Droga prowadziła nas przez Gniezno i Kruszwicę do Włocławka. Tam mieliśmy pierwszy postój i modlitwę na Tamie w miejscu męczeńskiej śmierci Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Z Włocławka udaliśmy się do Płocka, gdzie dzięki życzliwości Księdza Dyrektora (w poniedziałki muzea są nieczynne) mogliśmy zwiedzić Muzeum Diecezjalne i piękną Katedrę Płocką.

Z Płocka udaliśmy się w dalszą drogę przez Białystok do Supraśli. Znajduje się tu prawosławny klasztor i cerkiew. Tam mogliśmy doświadczyć, że chociaż inaczej się modlimy, to czcimy Boga i Matkę Bożą tak samo.

Kolejny etap naszej Pielgrzymki to Święta Woda – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Góra Krzyży.

O godzinie 17.oo dotarliśmy do celu poniedziałkowej drogi – do Sokółki. Tam w Parafii p.w. Św. Antoniego, o godz. 18.00 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Po Mszy Św. obejrzeliśmy film o historii cudu Eucharystycznego, który miał miejsce w tym kościele.

We wtorek udaliśmy się do Sanktuarium Maryjnego w Różanymstoku. Ciekawą historię tego miejsca przybliżył nam jeden z księży salezjanów, którzy tym miejscem się opiekują.

O godzinie 9.oo dotarliśmy do Augustowa, gdzie trochę pokropił nas deszcz, lecz podczas rejsu statkiem wyjrzało słońce i mogliśmy podziwiać piękne widoki. Tym samym statkiem płynął też po kanale w 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II. Około godz. 11.oo dotarliśmy do Sanktuarium w Studzienicznej, gdzie o godz. 12.00 uczestniczyliśmy we Mszy Św. Następnie przejechaliśmy do Paniewa i zwiedzaliśmy śluzę dwukomorową na kanale augustowskim.

Kolejny etap pielgrzymki to zwiedzanie Bazyliki i zespołu podominikańskiego w Sejnach. Następny postój miał miejsce w Wigrach, gdzie zwiedzaliśmy klasztor pokamedulski i miejsce odpoczynku Jana Pawła II w 1999roku. Podczas przejazdów do ciekawych miejsc i zabytków podziwialiśmy piękne tereny ziemi augustowskiej i Suwalszczyzny – lasy rzeki, jeziora. Około godz. 19.oo dotarliśmy do Jeleniewa na nocleg.

W środę, 17 lipca udaliśmy się o g. 5.oo rano na Litwę – do Wilna i Trok. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od kościoła p.w. Św. Piotra i Pawła, następnie udaliśmy się do Ostrej Bramy, gdzie o g. 11.oo Ksiądz Proboszcz odprawił Mszę Świętą dla naszej grupy, przed cudownym obrazem Matki Bożej Miłosierdzia. Kolejne kościoły, które zwiedzaliśmy w Wilnie to cerkiew Świętej Trójcy, kościół Świętego Ducha, Św. Kazimierza i Św. Anny. W katedrze wileńskiej – p.w. Św. Stanisława i Władysława,  modliliśmy się przy grobie Św. Kazimierza królewicza – patrona Litwy. Nawiedziliśmy także dom, w którym mieszkała i miała objawienia Św. Faustyna oraz kaplicę z obrazem Pana Jezusa Miłosiernego namalowanego według wskazań Świętej.

Mieliśmy również okazję zobaczyć Pałac Prezydencki (dawny biskupi), Uniwersytet Wileński, i dom, w którym mieszkał Adam Mickiewicz. Udaliśmy się też na górę Trzech Krzyży, z której rozciąga się piękny widok na Wilno i całą okolicę. W drodze do Trok przejeżdżaliśmy przez lasy ponarskie – miejsce męczeństwa Polaków podczas II Wojny Światowej. W Trokach zwiedziliśmy zamek Wielkich Książąt Litewskich – położony na wyspie, otoczonej pięknymi jeziorami. Przeszliśmy też przez wioskę karaimską i skosztowaliśmy kibiny – tradycyjne danie karaimskie. Pełni wrażeń, około godz. 20.00 dotarliśmy na nocleg do Jeleniewa.

Czwartek, 18 lipca to ostatni dzień naszej Pielgrzymki i powrót do domu. Wyruszyliśmy o g. 8.oo – po Mszy Świętej i śniadaniu. Po drodze nawiedziliśmy jeszcze Sanktuarium w Świętej Lipce, gdzie wysłuchaliśmy koncertu organowego. Zatrzymaliśmy sie też w Gietrzwałdzie – miejscu cudownych objawień Matki Bożej w roku 1877. Są to jedyne w Polsce objawienia, oficjalnie uznane przez Kościół. We wszystkich Sanktuariach nawiedzanych przez nas podczas Pielgrzymki polecaliśmy nasze Parafie, wszystkich mieszkańców i nasze rodziny. O godzinie 21.30 dotarliśmy szczęśliwie do Kłecka. Dziękujemy Bogu, Matce Najświętszej i wszystkim, którzy wspierali nas modlitwą podczas tej Pielgrzymki. Bogu niech będą dzięki za szczęśliwe pielgrzymowanie.

Uczestnicy Pielgrzymki

Leave a Reply