Prochem jesteś …

Szczypta prochu na czole i słowa, które bolą: Prochem jesteś! Żywym, ale prochem. Myślący, ale prochem, mimo genialnych myśli i wielkich osiągnięć. Mimo dumy, że tak wiele możesz i możesz na prawdę! Co znaczą te słowa? Przemijanie? Pokutę? Śmierć? Przypomnienie? Tak, ale nie tylko! Słowa te zawierają prawdę o człowieku.

Liturgiczny okres pokuty rozpoczyna Środa Popielcowa, z obrzędem posypania głów popiołem, który przygotowany jest z gałązek palm lub innych drzew, poświęconych w poprzednim roku w Niedzielę Palmową. Obrzędowi temu towarzyszą słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz”, lub „Nawracajcie się i wierzcie w ewangelię”.

Msze Święte w naszej parafii, zostały odprawione o godzinie 7:00; 10:00; 16:00; 18:00;. Czas Wielkiego Postu to przede wszystkim dni łaski. Miłosierdzie Boże daje ludziom szansę aby we wspólnocie Kościoła i przy jego pomocy, przez czterdzieści dni wypełnionych pokutą i modlitwą, wstrzemięźliwością i postem, coraz bardziej przygotowani zbliżali się do centralnego momentu, jakim jest Misterium Paschalne.

Podczas tegorocznej drogi Wielkiego Postu towarzyszyć nam będzie św. Józef. Naszą inspiracją jest List papieża Franciszka „Ojcowskim sercem„, inaugurujący w Kościele Rok Świętego Józefa. Stąd nasza tegoroczna instalacja wielkopostna: „Droga św. Józefa moją drogą Wielkiego Postu„. W towarzystwie św. Józefa przeżyjemy również nasze tegoroczne rekolekcje parafialne”.