Parafialny Festyn Rodzinny – pełna relacja [zdjęcia]

img_0892Trzecia tegoroczna odsłona Kłeckiego Parafialnego Festynu Rodzinnego, zgromadziła kilkuset parafian, którzy wspólnie spędzili trzeciomajowe popołudnie w rodzinnej atmosferze. Hasłem przewodnim Festynu były słowa Jana Pawła II – „Rodzina środowiskiem wiary”

img_0827Festyn rozpoczął się już tradycyjnie nabożeństwem majowym na boisku Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kłecku. Przybywający na Festyn parafianie, tworzyli serce z przyniesionych kwiatów oraz mogli wpisać swój ulubiony werset z Pisma Świętego do specjalnie przygotowanej Biblii.

Każdy z uczestników otrzymał biało-czerwony kotylion oraz specjalnie przygotowany na tą okazję śpiewnik z pieśniami patriotycznymi – łącznie rozdano ponad 750 kotylionów!

img_1072Tegoroczną nowością Festynu, był bieg rodzinny, w którym wzięło udział 40 rodzin. Trasa biegu wynosiła ok.1 km i prowadziła ul. Gnieźnieńską w kierunku oś. Glinki następnie wzdłuż szkoły podstawowej i kończyła się na boisku OSW. Każdy z uczestników biegu otrzymał pamiątkowy medal oraz słodki upominek. W biegu wzięli udział również ks proboszcz z ks. wikariuszem.

Część patriotyczna festynu rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu państwowego i przeplatana była śpiewem pieśni patriotycznych. Nie zabrakło również inscenizacji historycznej związanej w tym roku z rocznicą Powstania Styczniowego. Rekonstruktorzy przedstawili przemarsz kosynierów, któremu przewodził dowódca na koniu, a całość inscenizacji zamykał wóz wiozący rannego powstańca.

Specjalną atrakcją przeznaczoną dla wszystkich uczestników był ogromny biało-czerwony tort, którego wykonanie i zdobienia nawiązywały do obchodów trzeciomajowych.

Tradycyjnie na gości czekały smakołyki przygotowane przez gospodynie z sołectw kłeckiej parafii.W tym roku Panie przygotowały jeszcze więcej pysznych ciast, wypieków oraz tradycyjnego jadła. Każdy mógł spróbować również kiełbasek z grilla oraz smacznego bigosu.

img_1368Grupa ok. 30 ochotników wyruszyła na zwiedzanie nowo otwartego Szlaku Kłeckich Świątyń. Uczestnicy rajdu poznali historię 6 kłeckich świątyń oraz miejsca, w których się one znajdowały. Po przybyciu na metę rajdu zorganizowano konkurs dotyczący historii kłeckich zabytków sakralnych, a zwycięzcom przyznano trzy główne nagrody rzeczowe.

img_0704 1Nie brakowało również rodzinnych konkursów, tym razem rodziny próbowały swoich sił w zmaganiach plastycznych. Po zmaganiach konkursowych wszyscy uczestnicy w ramach relaksu mogli przejechać się bryczką lub zrobić pamiątkowe zdjęcie na motocyklu.

Punktem kulminacyjnym Festynu, na który wszyscy czekali, było losowanie nagrody głównej pielgrzymki do Wilna. Los uśmiechnął się do Pani Borowiak z Kłecka i Pani Jaty z Wilkowyji.

img_1432Na zakończenie wspólnego biesiadowania parafianie odśpiewali Apel Jasnogórski i otrzymali błogosławieństwo z rąk ks. proboszcza z nadzieją, że w przyszłym roku spotkamy się w tym miejscu i o tej samej porze.

Nad całością Festynu czuwali, strażacy z kłeckiej OSP, harcerze oraz funkcjonariusze z kłeckiej Komendy Policji.

Leave a Reply