Orszak Trzech Króli.

„Daleko stąd do Betlejem, daleko stąd do nieba, a jednak serce się grzeje widokiem Chleba, co biały leży tu w sianie, ku synom się uniża, gotowy na połamanie drzewem krzyża …”

DSC06046 + tekst

 

Dzień Objawienia Pańskiego to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. Przynosi on tradycję wystawiania jasełek oraz widowisk herodowych. Orszak Trzech Króli w Polsce przeszedł po raz 8 w wielu miejscowościach a także poza granicami naszego kraju. W tegoroczne świętowanie włączyła się również nasza parafia.

W tym roku hasło orszaku brzmiało: „Nade wszystko miłosierdzie. Miłość. Pokój. Przebaczenie.”

Przez nasze miasteczko przeszły trzy orszaki: orszak niebieski (afrykański), orszak zielony (azjatycki), orszak czerwony (europejski). Każdy z orszaków miał wyznaczone miejsce zbiórki. Wszystkie spotkały się w naszym parku, gdzie odbyła się krótka inscenizacja. Było to spotkanie królów z Herodem.

Z parku tworząc wspólny orszak królowie i wszyscy zebrani ruszyli do kościoła parafialnego gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta. Eucharystię odprawił ks. kan. Mirosław Kędzierski. Po zakończonej liturgii ponownie został uformowany orszak i przeszedł on do ogrodów plebanijnych, gdzie spotkał Świętą Rodzinę, a królowie złożyli narodzonemu Jezusowi swoje dary. Świętowanie Objawienia Pańskiego zakończyło wspólne kolędowanie i ciepły poczęstunek.

Wszystkim organizatorom, uczestnikom orszaku dziękujemy i zapraszamy również za rok. 

Leave a Reply