Odpust ku czci św. Jadwigi Śląskiej

dsc09326W ciągu roku liturgicznego każda parafia przynajmniej raz przeżywa uroczystość odpustową. W tym dniu w sposób szczególny czci się patrona parafii, czyli są to jakby imieniny parafii. Jeszcze do niedawna ogłoszenie proboszcza o odpuście parafialnym poruszało całą parafię i mobilizowało wielu ludzi. Specjalnie sprzątano kościół, przygotowywano wszystkie obrazy, sztandary i chorągwie na uroczystą procesję. Nie mogło zabraknąć orkiestry i dziewczynek sypiących kwiaty.  Zapowiedź odpustu wzbudzała radość u dzieci, gdyż zbliżała się okazja zrobienia zakupów przy objazdowych straganach, zawsze pełnych świecidełek i rzeczy, których nie można kupić w normalnym sklepie. Cieszyli się dorośli, gdyż odpust stwarzał okazję do zaproszenia najbliższych i zjedzenia uroczystego obiadu. A jak my przeżyliśmy nasz odpust parafialny?

Na naszą parafialną uroczystość został zaproszony ks. kan. dr Wojciech Rzeszowski były rektordsc09329 gnieźnieńskiego seminarium. Ksiądz Wojciech zawitał do naszej parafii już w sobotę gdzie w godzinach wieczornych służył w konfesjonale. Przybył do nas jako misjonarz miłosierdzia, który  ma przywilej rozgrzeszania z czterech grzechów zastrzeżonych dla Ojca Świętego. Chodzi o profanację Najświętszego Sakramentu, przemoc wobec Ojca Świętego, rozgrzeszenie wspólnika grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu dekalogu oraz zdradę tajemnicy spowiedzi.

Uroczysta suma odpustowa została odprawiona w niedzielę 16 października o godzinie 11.30 a sprawował ją właśnie ks. Wojciech, który wygłosił też kazanie. Po Mszy Świętej został wystawiony Najświętszy Sakrament i odbyła się procesja wokół świątyni. Na zakończenie odśpiewano Te Deum laudamus…” oraz „Boże coś Polskę…”

Późnym popołudniem w naszej świątyni  miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie. Zostały wręczone podziękowania od ks. abp. Wojciecha Polaka Prymasa Polski dla rodzin, które podczas ŚDM w Krakowie przyjęły pod swój dach pielgrzymów z Czech. Ks. Damian przygotował też krótki reportaż zdjęciowy z tych dni. Świętowanie naszego dnia odpustu zakończyło nabożeństwo różańcowe.  

Leave a Reply