Obchody Święta Niepodległości

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWe wtorek, w naszej parafii obchodziliśmy 96 rocznicę odzyskania, przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie już, o godzinie 10 w kościele parafialnym, została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Eucharystię odprawił ks. kan. Mirosław Kędzierski, który wygłosił również homilię. Uroczystość, uświetniły licznie zgromadzone poczty sztandarowe, dzieci z niepublicznego przedszkola i świetlicy działającej przy domu sióstr.

Licznie zgromadzeni ludzie, w homilii wygłoszonej przez ks. proboszcza mogli usłyszeć jak w dzisiejszych czasach, powinien wyglądać patriotyzm. Jakie powinniśmy mieć obowiązki względem Ojczyzny. Usłyszeliśmy:

… Czy dziś, w dniu Święta Niepodległości, jest w naszym narodzie jedność? Czy jest w naszych sercach dobra wola? Czy potrafimy pokonać podziały, aby budować wspólną przyszłość dla naszego narodu i naszej Ojczyzny. Bez jedności, zgody i współpracy nie będzie przyszłości Polski. Trzeba porzucić podziały. Trzeba zobaczyć wspólny cel, którym jest Polska.Trzeba nam wreszcie zrozumieć, że nie mogą się liczyć prywatne interesy, które realizowane są kosztem dobra wspólnego.”

Bardzo wymowne były słowa, dotyczące tego jak w dzisiejszych czasach traktujemy naszą Ojczyznę. W lasach gdzie była przelewana krew naszych rodaków walczących za wolność, dziś leżą stosy śmieci. Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie, zastępują dziś rożne obyczaje z zachodu, powodując że zaczynamy się wstydzić własnych korzeni. Nie mamy czasu wywiesić barw narodowych przed domem, podczas gdy poprzednie pokolenia, za biało-czerwone barwy byli gotowi iść na śmierć. Kiedyś rodzice przekazywali, swym dzieciom wiarę katolicką, nierozerwalnie złączoną z duchem polskości, a dziś modlitwy uczy ksiądz lub siostra na religii, bo rodzice w domu nie mają czasu. Mając tak wspaniałą historię, tak wspaniałą spuściznę po naszych przodkach, nie powinniśmy tego dorobku zmarnować. Ks. proboszcz podkreślił, że Polska to nasza Matka i Żywicielka i powinniśmy o nią dbać.

DSCN3063

DSCN3061W procesji z darami, dzieci złożyły na ołtarzu dary symbolizujące miłość do Ojczyzny. Czerwone serce, koszyczek biało-czerwonych kwiatów i kartki z godłem Polski oraz tekstem hymnu państwowego. Msza Święta zakończyła się uroczystym błogosławieństwem oraz odśpiewaniem pieśni „Boże coś Polskę…”

Po Mszy Świętej wszyscy udali się na kłecki rynek, aby złożyć wieńce i kwiaty, pod pomnikiem Obrońców Kłecka. Złożono też wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą osoby, które dowodziły cywilną obroną Kłecka we wrześniu 1939 roku. Pod pomnikiem Obrońców Kłecka wińce i kwiaty złożyli przedstawiciele władz samorządowych, delegacje z poszczególnych szkół, Towarzystwo Miłośników Kłecka, przedstawiciele powiatu  oraz delegacja OSP z Kłecka.

Leave a Reply