Nigdy więcej wojny

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”. – Marszałek Józef Piłsudski

Kłecko dało wyraz swej miłości i szacunku do matki ziemi, do swojej przeszłości, miłości do Ojczyzny, Boga i ludzi. Wszyscy, którzy stanęli do obrony naszego miasteczka, zarówno polegli jak i ci, którzy przeżyli. Dzisiejsze pokolenia są im winne pamięć i cześć. Zostawili dom, rodzinę i stanęli do walki z wrogiem. To dla nas wielka lekcja historii, zwłaszcza dzisiaj gdy zapominamy jak wiele osób walczyło o to, co polskie.

W dniu dzisiejszym my jako potomkowie Obrońców Kłecka, zgromadziliśmy się w naszym kościele parafialnym, aby oddać cześć wszystkim tym, którzy stanęli do walki z wojskami hitlerowskimi we wrześniu 1939 roku. Mijają właśnie 84 lata od tamtych wydarzeń.
Uroczyste obchody rozpoczęły się o godz. 18.00, Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i wszystkich poległych w obronie Kłecka. Eucharystię sprawował ks. kan. Mirosław Kędzierski, który w swoim słowie mówił o umiłowaniu Ojczyzny i przybliżył postać pana Tadeusza Kutznera, jednego z dowódców obrony naszego miasta.
Mieszkańcy Kłecka pytani po wojnie i w latach późniejszych dlaczego tak się stało, że stawili opór wojskom III Rzeszy odpowiadali: „Nie należy się temu dziwić, Kłecko po prostu takie już jest…”.
Po Mszy Świętej wszyscy udali się pod pomnik Obrońców Kłecka, aby złożyć okolicznościowe wiązanki kwiatów.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, szkół, strażacy oraz przedstawiciele organizacji działających na terenie naszej gminy.