Niepodległa!!!
Jesteśmy wezwani do wolności, ale jest obawa przed nowym zniewoleniem. Kto się więc tak na nas uwziął pytamy. Odpowiedź brzmi: My sami, odrzucając prawo Boga, prawo, które prowadzi do wolności, a uzurpując sobie władzę decydowania o dobrym i złym popadamy w nową niewolę. – zapiski poległego żołnierza z września 1939 r.
Podczas objawień w Fatimie, Matka Boża obiecała pastuszkom, że jeśli będą się modlić i wytrwają w tej modlitwie to I wojna światowa wkrótce się skończy. Po roku od tamtych wydarzeń w listopadzie 1918 roku, następuje podpisanie traktatów kończących konflikt zbrojny. W Europie zapanowała wielka radość, bo zakończył się konflikt, który pochłonął miliony istnień ludzkich. Polacy świętowali podwójnie, zakończenie wojny i powrót Polski na mapę Europy. Po 123 latach zaborów Polska była wolna i niepodległa. Dziś przypada 104. rocznica tego wydarzenia. Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny została odprawiona o godz. 10:00, a sprawowali ją nasi duszpasterze. W słowie skierowanym do wiernych ks. Proboszcz mówił:
… mówi się o nas, że potrafimy walczyć o wolność, nie tylko swoją. Walczymy o wolność naszą i waszą, ale historia pokazuje, że o wiele łatwiej nam chwytać za broń i z okrzykiem hura na ustach walczyć o wolność. O wile gorzej nam idzie gdy tą wolność już otrzymamy i trzeba nam żyć w duchu wolności. (…) ta wolność to tak naprawdę nie jest wolnością OD, wolność jest zadaniem DO. Mamy być wolni do służby Bogu, drugiemu człowiekowi, wolności ku dobru, nie wolności od dobra.
„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” pisał C. K. Norwid. Na ojczyznę składa się wiele zbiorowych obowiązków takich jak, np. podejmowanie takich decyzji, by ojczyzna rosła w siłę i się rozwijała . Dla współczesnego Polaka słowa ojczyzna i patriotyzm powinny oznaczać kraj, w którym się urodziliśmy i kiedyś wiele tysięcy ludzi musiało oddać swoje życie, by dalej ten kraj funkcjonował i trwał niepodległy, a także mieć szacunek i umiłowanie do ojczyzny. Po zakończonej Eucharystii wszyscy udali się pod pomnik Obrońców Kłecka, aby złożyć wiązanki.
Ostatnim punktem było spotkanie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury na wspólnym śpiewie pieśni patriotycznych oraz kosztowaniu pysznych Rogali Marcińskich.