„Niebiosa, rosę spuście nam z góry! Sprawiedliwego wylejcie, chmury!” – Roraty 2014

DSCN0612 Niebiosa, rosę spuście nam z góry! Sprawiedliwego wylejcie, chmury!”

W kościele katolickim 30 listopada rozpoczął się adwent. Jest to czas, w którym będziemy oczekiwali naszego Zbawiciela. Przez cztery kolejne niedziele adwentowe pragniemy się duchowo przygotować i zrobić miejsce dla Chrystusa w naszych sercach.

 

1. Kilka słów o roratach…

Msza święta roratnia to jeden z najbardziej niezwykłych obrzędów, z jakimi spotykamy się w naszych kościołach. Mrok, spowijający świątynię na początku tej liturgii, rozproszony zostaje przez świecę podobną do paschału, a całość dopełnia porywający serce śpiew. Jeśli zanurzymy się w symbolice tej chwili, odkryjemy, że jest to opowieść o nas samych – o ciemności, jaka zapada w naszych duszach w momencie, gdy tracimy z oczu Chrystusa. Brak światła to także nasz głód Boga; bez Niego bowiem niepewnie stąpamy po ścieżkach codzienności.

Płomień świecy ogrzewa w nas to, co spowite zostało taflą lodu. Ciepło i światło wyrażają poczucie bezpieczeństwa, pewność, że idzie się właściwą drogą. Taką drogą stał się Chrystus, gdy przyjął ciało Dziecięcia i pokazał nam, jak pięknie żyć. Tajemnica narodzin Chrystusa–Mesjasza kieruje naszą uwagę także na Matkę Bożą, która od poczęcia do narodzin Jezusa była pochodnią odbijającą blask Boga – to właśnie Ją symbolizuje świeca zapalana podczas roratniej Mszy Świętej.

Sama nazwa tej adwentowej celebracji pochodzi od pierwszego słowa łacińskiej pieśni wykonywanej na wejście – rorate znaczy wydajcie, ześlijcie, pokryjcie rosą. My, uczestniczący w roratach, kierujemy tę prośbę do niebios, niecierpliwie czekając, aż wydadzą nam na ziemię Zbawiciela świata.

2. Roraty w naszej parafii z bł. Edmundem Bojanowskim

edek
bł. Edmund Bojanowski

Nasza parafia przeżywać będzie roraty z bł. Edmundem Bojanowskim, którego dwusetną rocznicę urodzin obchodziliśmy 14. listopada tego roku. Jest on założycielem Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Maryi, do którego należą nasze czcigodne Siostry. Historia życia bł. Edmunda to historia codziennego zwracania się ku Bogu i głębokiej wiary w Ewangelię. Realizował on to, do czego wzywa nas hasło rozpoczynającego się nowego roku duszpasterskiego: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”. Piękne jest także hasło tegorocznych rorat dla dzieci, które zaczerpnięte jest z nauczania bł. Edmunda: „Każde dobro pięknie świeci zwłaszcza, gdy je czynią dzieci”.

3. Msze roratnie u nas
Serdecznie zapraszamy na Msze Święte roratnie od poniedziałku do piątku o godzinie 7.00. W sobotę natomiast o godzinie 7.00 odbywać się będą Msze roratnie, na które zapraszamy młodzież i studentów oraz wszystkich chętnych.

Materiał przygotował: Dk. Maciej Jasiński

Leave a Reply