Nabożeństwo Fatimskie w naszej parafii

“Wezwanie Maryi nie jest jednorazowe. Jest otwarte ku coraz nowym pokoleniom. Ku coraz nowym znakom czasu. Trzeba do niego wciąż powracać. Podejmować je wciąż na nowo”. – JP II Fatima 1982

Nabożeństwo Fatimskie, nawiązuje do objawień Matki Bożej w Fatimie w roku 1917. Jest to odpowiedź na dwa wezwania Maryi: do modlitwy różańcowej i czynienia pokuty za grzeszników. Jest to wynagrodzenie za zniewagi ludzi zadane Jej Niepokalanemu Sercu. 

Pomysł, aby w naszej parafii odbywały się Nabożeństwa Fatimskie zrodził się kilka miesięcy temu. Podjęto kroki, aby inicjatywę wprowadzić w życie. Znalazł się Darczyńca, który ufundował kapliczkę oraz figurę Matki Bożej Fatimskiej. Po figurę Fundator wraz z ks. Proboszczem udali się do samej Fatimy. Kapliczka została postawiona, figura zakupiona, można było myśleć o pierwszym nabożeństwie. Jednak jak to bywa z dobrymi dziełami, rodzą się one w bólach i spotykają na drodze wiele przeciwności. Problemy nie ominęły również tej inicjatywy. Zakupiona figura Matki Bożej nie dotarła do Kłecka na czas, zaczęto się zastanawiać co w takiej sytuacji zrobić? Decyzja naszych duszpasterzy była jednoznaczna: nabożeństwo odbędzie się zgodnie z planem. Figurę wypożyczono od jednej z zaprzyjaźnionych parafii. Tym samym pierwsze Nabożeństwo Fatimskie w naszej parafii stało się faktem. 

W piątek, 13 maja o godz. 20:00 rozpoczęła się Msza Święta sprawowana przez ks. kan. Mirosława Kędzierskiego, a lektorzy i ceremoniarze w uroczystej procesji wprowadzili figurę Matki Bożej do naszej świątyni. Podczas homilii ks. Proboszcz przybliżył historię  kultu Matki Bożej z Fatimy w naszym kraju. 

Po Eucharystii nasi duszpasterze odpalili wiernym świece, po czym wyruszyła uroczysta procesja wokół kłeckiego rynku, podczas której odmówiono różaniec. Różaniec, który jest świadectwem wiary, miłości i ufności, że Chrystus spełni składane prośby. Nabożeństwo prowadzone przez ks. Adama Piechowiaka zakończyła Litania Loretańska i wspólnie odśpiewany Apel Jasnogórski. 

Ks. Proboszcz na zakończenie podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i zorganizowanie nabożeństwa, oraz tym, którzy wzięli w nim udział. Wyraził też nadzieję, że podczas kolejnego nabożeństwa, 13 czerwca, będzie nam towarzyszyła “nasza” figura Matki Bożej. 

Nabożeństwo Fatimskie wraz z procesją będzie się odbywało w naszej parafii, w każdy 13. dzień miesiąca od maja do października.