Msza polowa w Gorzuchowie.

DSC09098Matka wyjmowała z pieca z wierzchu wodą obmyła, rzędem kładła na ławie – chlebem pachniała izba. Brała bochen w swoje dłonie kreśliła na nim znak krzyża, usta jej szeptały modlitwę, gdy kroiła ostrzem noża. Na twarzy pojawiał się uśmiech w oczach jaśniał błękit nieba, gdy podawała nam dzieciom, kromki świeżego chleba.

W minioną sobotę (27 sierpnia) mieszkańcy Gorzuchowa spotkali się na Mszy Świętej polowej aby wspólnie podziękować za tegoroczne zbiory. Liturgię odprawił ks. kan. Mirosław Kędzierski, który w swojej homilii nawiązał do historii mszy polowych w Gorzuchowie. Podzielił się wspomnieniami jak miejsce gdzie sprawowano mszę się zmieniało. Podkreślił, że jest to zasługa wszystkich mieszkańców.

W Mszy Świętej wzięli udział przedstawiciele władz naszej gminy w osobach pana Burmistrza  Adama Serwatki oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej pana Jana Borkowicza. Przybył też przedstawiciel z Rady Powiatu Gnieźnieńskiego pan Maciej Łykowski. Po zakończonej mszy dziękczynnej głos zabrali wyżej wymienieni goście, którzy podziękowali za zaproszenie oraz życzyli pomyślności, aby przyszłoroczne zbiory były równie obfite.

Wspólne spotkanie biesiadne rozpoczęło się od symbolicznego łamania chlebem, który został wypieczony z tegorocznej mąki.

Leave a Reply