Matki Bożej Królowej Polski – 3 maja

DSC00944„Wielka Boga – Człowieka Matko…”  tymi słowami król Jan Kazimierz rozpoczął swoje śluby  w katedrze lwowskiej 1 kwietnia 1656 roku, gdy zawierzał  swój kraj Matce Boże i obwołał Ją Królową Polski.

„W imię Boga w Trójcy świętej Jedynego…” – te słowa to początek Konstytucji 3 maj, drugiej na świecie, a pierwszej w Europie ustawy zasadniczej.

 3 maja jest więc wielkim Świętem wszystkich Polaków. Każdy świętuje naDSC00767 swój sposób. W naszej parafii została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, która rozpoczęła się o godzinie 11:30 uroczystą procesją z rynku naszego miasta. Mszy Świętej przewodniczył ks. kan. Mirosław Kędzierski. W liturgii uczestniczyły również władze DSC00803naszego miasta reprezentowane przez Burmistrza Gminy Kłecko Adama Serwatkę, oraz Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Adama Kroenke. Obecni byli również przedstawiciele służb mundurowych, służby zdrowia, rolników, zakładów pracy, dzieci i młodzież z naszych placówek oświatowych.

Homilie wygłosił ks. Proboszcz, który mówił:

„(…)Można dziś usłyszeć, że Polacy nie potrafią świętować, czczą tylko rocznice klęsk i porażek. Ale cóż zrobić jeśli nasza narodowa historia usłana jest krzyżami. Historia pokazuje, że Polacy często stawali pod krzyżem. Optymizmem i nadzieją napawa jednak fakt, zawsze była tam MATKA (…)”

„(…)Dziś dziękujemy Bogu za wolność naszej Ojczyzny, ale trzeba nam znowu stanąć pod krzyżem, by tam spotkać Matkę, by poprosić, aby wstawiła się u Syna, by chroniła przed nowa niewolą – PRZED ZNIEWOLENIEM POLSKICH DUSZ.(…)”

Po zakończonej Mszy Świętej wszyscy udali się pod pomnik „Bohaterskich Obrońców Kłecka”, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Leave a Reply