Liturgia Męki Pańskiej – Wielki Piątek

DSC00179Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego – dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to dzień, w którym nie odprawia się Mszy Świętej. W kościołach sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej. Jesteśmy zaproszeni do rozważania opisu Męki Pańskiej oraz uczczenia Krzyża świętego. Stając w tym dniu pod Krzyżem Jezusa, stajemy wobec milczenia Boga, który „stał się posłuszny aż do śmierci i to śmierci krzyżowej”. Śmierć dla Chrystusa nie była zaskoczeniem, była Jego zwycięstwem i została opromieniona blaskiem Zmartwychwstania.

W naszej parafii Liturgia Wielkiego Piątku została odprawiona o godzinie 18, a przewodniczył jej ksiądz kanonik_MG_8301 Mirosław Kędzierski. W ciszy i skupieniu celebrans wraz z asystą udali się przed ołtarz, gdzie w symbolicznym geście leżenia krzyżem modlił się w milczeniu, a po modlitwie wstępnej rozpoczęła się Liturgia Słowa. Homilię wygłosił ks. diakon Maciej Jasiński. Modlitwa powszechna w dniu dzisiejszym jest bardziej rozbudowana. Dzieło Zbawienia,którego dokonał Jezus, jest uniwersalne i ponadczasowe, dlatego modlimy się za wszystkich ludzi i cały świat.

Cała Liturgia Słowa wprowadziła nas w sens tajemnicy Męki i śmierci Jezusa oraz ukazała nam głębokie znaczenie Krzyża. Krzyż jest dla nas znakiem Bożej miłości, znakiem zbawienia i drogą do życia wiecznego. Po obrzędzie adoracji krzyża, wierni przystąpili do Komunii Świętej. Liturgia pokazuje ścisły związek między ofiarą na Krzyżu a Eucharystią.

Zakończeniem Liturgii Wielkiego Piątku była uroczysta procesja, w której odprowadziliśmy Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie do Grobu Bożego.

Leave a Reply