Ks. dr Marcin z Kłecka – medyk czasów zarazy.

„Obrona przeciwko morowemu powietrzu doświadczona” Na którą bogaty tak i ubogi snadno sie zdobędzie, bo nie każdy na lekarstwo ma pieniądze, na cześć i chwałę Panu Bogu w Trójcy jedynemu, Najświętszej Pannie Maryi a na pomoc pospolitemu człowiekowi napisana. Przez X. Marcina, Plebana z Kłecka. Roku Pańskiego 1605 w Poznaniu.

W sobotę 19 czerwca Towarzystwo Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej zrealizowało projekt pt. ks. dr Marcin z Kłecka – medyk czasów zarazy. O godzinie 15:00 przy ul. dra Juliana Domańskiego odsłonięto mural pokazujący ks. Marcina i kościół św. Ducha, w którym był proboszczem. Uroczystego odsłonięcia dokonali: Adam Serwatka – Burmistrz Gminy Kłecko, Piotr Borowiak – prezes Towarzystwa Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej oraz Katarzyna Nowak przedstawicielka Wspólnoty Mieszkańców kamienicy, na której ów mural został zrobiony. Mural został wykonany przez firmę MURALL z Poznania. Po uroczystym odsłonięciu udaliśmy się do ogrodów plebanijnych gdzie pan Michał Szymański z Pracowni Alchemika, w kilku zdaniach przybliżył postać ks. Marcina, czasy w których żył, ich charakter oraz metody lecznicze jakie stosował kłecki duchowny. Wyjaśnił też z jakich składników i w jaki sposób robiono musztardę wg wskazań ks. dra Marcina z Kłecka. Najważniejszym momentem była degustacja kłeckiej musztardy, do której podano kiełbasę. Była kawa i coś słodkiego dla wszystkich. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościową broszurkę oraz magnes z wizerunkiem kłeckiego medyka. Przy kościele parafialnym została umieszczona postać ks. dra Marcina w stroju medyka z czasów morowego powietrza. Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego aby projekt został zrealizowany.