Koncert – TRYPTYK RZYMSKI

DSC04664W piątkowy wieczór w naszej świątyni mogliśmy wysłuchać koncertu skomponowanego przez wykładowcę Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu – Fryderyka Stankiewicza „TRYPTYK RZYMSKI”.

Artystów i wszystkich zgromadzonych powitali Burmistrz Miasta i Gminy Kłecko Adam Serwatka oraz ks. kan. Mirosław Kędzierski. W  powitaniu usłyszeliśmy słowa z utworu „Pamięć i Tożsamość„:

Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać! Przychodzi jako dar, utrzymuje się poprzez zmaganie. Dar i zmaganie wpisują się w karty ukryte, a przecież jawne. Całym sobą płacisz za wolność – więc to wolnością nazywaj, że możesz płacąc ciągle na nowo siebie posiadać.

Poezja Karola Wojtyły stała się podstawą muzycznych inspiracji Fryderyka Stankiewicza, które w swej stylistyce nawiązują do głęboko zakorzenionych tradycji muzycznych średniowiecza i renesansu. Jak powiedział sam kompozytor –  “Inspiracja tekstem Tryptyku Rzymskiego stała się okazją do mojego symbolicznego – za pośrednictwem poezji – spotkania ze świętym Janem Pawłem II (…)doszło do rozmowy, do swoistego rodzaju dialogu między słowem zawartym w poezji Tryptyku, a abstrakcją współistotną w muzyce”.

Wśród wykonawców dzieła znaleźli się: kompozytor – Fryderyk Stankiewicz oraz studenci kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuki Muzycznej – Sylwia Feldman, Magdalena Michalak, Anna Olas, Katarzyna Regulska, wykładowcy: Adam Michalak, Eryk Szolc, Romuald Szałek oraz zaproszony gość – Michał Chorosiński – aktor.

Leave a Reply