Kłeckie czytanie Quo vadis – Henryka Sienkiewicza

dsc09497Długo trwało milczenie, po czym w ciszy ozwały się przerywane łkaniem słowa starca:
– Quo vadis, Domine?…
I nie słyszał odpowiedzi Nazariusz, lecz do uszu Piotrowych doszedł głos smutny i słodki, który rzekł:
– Gdy ty opuszczasz lud mój, do Rzymu idę, by mnie ukrzyżowano raz wtóry.

Znany fragment wielkiego dzieła Henryka Sienkiewicza każdy z nas może przytoczyć z pamięci, ponieważ czytał dsc09422książkę bądź oglądał film. Jednak czytania wielkich dzieł nigdy nie za dużó, dlatego w naszym mieście zorganizowano wspólne czytanie „Quo Vadis”. Pomysłodawcami tego wydarzenia było Gimnazjum im. Władysława Nehringa w Kłecku wraz z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Kłecko. Kłeckie czytanie było niejako kontynuacją Narodowego Czytania, a związane było z rokiem Henryka Sienkiewicza.

W Kłeckim Czytaniu „Quo vadis”, wzięli udział: Burmistrz Gminy Kłecko – pan Adam Serwatka z osobami towarzyszącymi, dyrektor Gimnazjum im. Władysława Nehringa w Kłecku – pan Zbigniew Beling wraz z uczniami, dyrektorzy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego – pani Kamila Kozicka, pan Włodzimierz Lebiotkowski wraz z nauczycielami i wychowankami, dyrektor SOSW – pani Lidia Sojkin-Rembikowska ze współpracownikami, ks. kan. Mirosław Kędzierski, dyrektor MGOK – pan Robert Zgoła, dyrektor Biblioteki Publicznej pani  Katarzyna Wudzińska z współpracownikami i czytelnikami oraz mieszkańcy miasta i gminy.

Za sprawą scenerii i osób czytających mogliśmy przenieść się w świat starożytnego Rzymu, poczuć atmosferę tamtych czasów. Skosztowaliśmy pysznego tortu przygotowanego na tą okazję. Wszystkim, którzy przygotowali to wydarzenia oraz uczestnikom należą się wielkie słowa podziękowania.

Quo vadis? – pytanie uniwersalne, aktualne w dzisiejszych czasach.

Leave a Reply