Gorzuchowskie Dożynki [wideo + fotoreportaż]

gorzuchowodozynki1 września na gorzuchowskim boisku sportowym, odbyła się się uroczytsa Msza Święta, podczas której mieszkańcy Gorzuchowa podziekowali Bogu za tegoroczne plony rolne.  Po zakończonej Eucharystii, została poświęcona nowa figura św. Wawrzyńca, która stanęła na odnowionym cokole przy wjeździe do wioski.

Św. Wawrzyniec powrócił do Gorzuchowa po ponad 70 latach. Pierwotna figura przedstawiająca świętego, została zniszczona przez wojska hitlerowskie. Dzieła odnowienia ceglanego cokołu oraz przyległego otoczenia podjęli się mieszkańcy Gorzuchowa przy współudziale ks. kan. M. Kędzierskiego. W oszklonej wnęce cokołu umieszczono rączkę i główkę – pozostałości po zniszczonej figurze, przechowywane przez kilkadziesiąt lat przez rodzinę mieszkającą w sąsiedniej Wilkowyji.

Po oficjalnej części dożynek, mieszkańcy Gorzuchowa przygotowali festyn, podczas które gorzuchowskie gospodynie raczyły gości pysznymi potrawami a p. Adam Serwatka poprowadził zabawę taneczną, która trwała do północy.

Przeczytaj więcej o figurach św. Wawrzyńca >>>

Leave a Reply