Eucharystia i kapłaństwo – Wielki Czwartek.

DSC06504„Tak traktujesz Chrystusa, jak traktujesz Mszę Świętą” – to właśnie dzisiaj jest wielkie święto dla tych, którzy traktują Chrystusa na poważnie, którzy go kochają: dla świeckich wiernych, sióstr i braci zakonnych, kapłanów, którzy nie szczędzą sił i czasu, aby być bliżej Pana. – mówił ks. Damian w homilii.

Triduum Sacrum jest czasem świętym, w którym zawiera się cała istota chrześcijaństwa. Wielki Czwartek – dzieńDSC06770-2 ustanowienia Eucharystii. Gromadzimy się wokół Jezusa, podobnie jak uczniowie na Ostatniej Wieczerzy. Uczestniczymy w tych samych wydarzeniach. Widzimy Chrystusa, który świadom czekających Go cierpień ustanawia sakrament Eucharystii i kapłaństwa. Dzięki temu liturgia Kościoła nie jest tylko rytualnym wspomnieniem tamtych wydarzeń, ale ciągłym przeżywaniem ich na nowo.

Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła się o godz. 18.00 i była koncelebrowana przez naszych duszpasterzy. Uroczystej Liturgii przewodniczył ks. kan. Mirosław Kędzierski, a homilię wygłosił ks. Damian Woźniak. Ewangelię odczytał ks. dk. Łukasz Jaworski, który odbywa praktyki w naszej parafii. W kazaniu ks. Damian mówił:

Myślę, że w dzisiejszym świecie Jezus potrzebuje jeszcze bardziej właśnie Waszych ust, rąk i serc. Potrzebuje świeckich ludzi, którzy złożą świadectwo miłości do Chrystusa i Kościoła. Pokażcie właśnie tym, których dzisiaj tu nie widzimy, że dla nas liczy się tylko Chrystus i życie wieczne. Podziękujmy dziś też Panu za Wieczernik, za krzyż na Golgocie i za to, że „do końca nas umiłował”. Stańmy się tym zaczynem, który ruszy serca, sumienia innych! Bądźmy nawet wyrzutem sumienia, dla tych którzy zapomnieli kim jest Chrystus, czym jest Eucharystia.

Po zakończonej Mszy Świętej Najświętszy Sakrament przeniesiono do „ciemnicy”, a kapłani ogołocili ołtarz na znak, że Jezus został wydany w ręce nieprzyjaciół a Jego ciało na Golgocie zostało z szat obnażone.

W dniu święta życzymy naszym kapłanom dobrego zdrowia, obfitości Łask Bożych, troskliwej opieki Matki Bożej, wstawiennictwa świętych patronów, Darów Ducha Świętego, życzliwości ludzkiej i wyrozumiałości . Szczęść Bożę.

 

Leave a Reply