Eucharystia i Kapłaństwo

„Każde powołanie kapłańskie w swej najgłębszej warstwie jest wielką tajemnicą, jest darem, który nieskończenie przerasta człowieka. Każdy z nas kapłanów, doświadcza tego bardzo wyraźnie w całym swoim życiu. Wobec wielkości tego daru, czujemy jak bardzo do niego nie dorastamy.” – św. Jan Paweł II

Wielki Czwartek w Kościele katolickim rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. Czas, kiedy doświadcza się tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. To wtedy dokonało się dla człowieka przejście z niewoli grzechu do wolności dzieci Bożych.
Msza Wieczerzy Pańskiej została odprawiona o godz. 18:00, a koncelebrowali ją nasi duszpasterze. Wierni zgromadzili się wokół eucharystycznego Chrystusa, podobnie jak apostołowie podczas ostatniej wieczerzy. To właśnie wtedy, podczas łamania chleba Pan Jezus ustanowił sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. W sposób szczególny modlono się o nowe powołania kapłańskie, bo gdy zabraknie kapłanów, pasterzy Pana, to zabraknie również Eucharystii. Dar kapłaństwa i tajemnica Eucharystii stanowią jedno. – mówił podczas homilii ks. Adam. Na zakończenie przeniesiono Pana Jezusa do ciemnicy i obnażono ołtarze na znak, że Chrystus został zabrany od bliskich i wydany w ręce nieprzyjaciół.