Dzień Męki Pańskiej – Wielki Piątek.

DSC06810-2Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego to czas kiedy w kościołach nie odprawia się Mszy Świętej. To dzień ogołocenia. Jezus ogołocił się ze wszystkiego. Wszystko Mu zabrano. A wszystko to dla nas. Krzyż to nie jest gloryfikacja cierpienia, to gloryfikacja miłości, która tak się właśnie wyraziła. Krzyż to obraz miłości, która nie cofnie się przed niczym, nawet przed największymi ofiarami.

Wielkopiątkową liturgię poprowadził ks. Damian Woźniak, a we wspólnej modlitwie uczestniczyli ks. kan. MirosławDSC06787 Kędzierski, ks. dk. Łukasz Jaworski, siostry zakonne, lektorzy, ministranci oraz mieszkańcy naszego miasta. Kazanie wygłosił nasz praktykant ks. dk. Łukasz, który nawiązał do wczorajszych słów ks. Damiana, że Pan Bóg potrzebuje świadków. Usłyszeliśmy słowa:

Świat, ludzie nasi sąsiedzi potrzebują świadectwa życia chrześcijańskiego. Nikt nie potrzebuje świadectwa bylejakości, nijakości, średniactwa. To jest nam dobrze znane. Świat potrzebuje Twojego świadectwa, Twojej mocnej wiary, świadectwa że naprawdę idziesz za Jezusem.

Kulminacyjnym punktem Liturgii Wielkiego Piątku była adoracja Krzyża, który stał się znakiem zbawienia i drogą do życia wiecznego. Na zakończenie nastąpiła procesja do Grobu Pańskiego, gdzie został wystawiony Najświętszy Sakrament okryty białym welonem.

Leave a Reply