Dożynki gminne – Kłecko 2017

Od czasów pierwszych Słowian, schyłek lata wiąże się dla rolników z czasem wytężonej pracy, a gdy ta zostanie szczęśliwie ukończona – z celebracją święta plonów.

Gminne obrzędy dożynkowe odbyły się w sobotę 26 sierpnia. Tradycyjnie świętowanie rozpoczęła Msza Święta w naszym kościele parafialnym, a przewodniczył jej ks. kan. Mirosław Kędzierski. Starostowie dożynek przynieśli do ołtarza chleb wypieczony z tegorocznej mąki, jako owoc pracy rąk swoich. W swojej homilii ks. proboszcz przytoczył słowa biskupa Stanisława Napierały, który mówił do rolników:

Nie sprzedawajcie ziemi, choć ktoś z zagranicy będzie chciał wam suto za nią zapłacić. Ziemia to wolność i niepodległość, utrzymanie ich w polskich rękach to powinność nie tylko ludu pracującego na roli, ale wszystkich polaków, każdego rządu i parlamentu… Brońmy polskiej ziemi! Byłoby to zdradą i kpiną z całego dziedzictwa naszej historii, gdyby dziś, w warunkach wolności, sprzedano polską ziemię tym, którzy w przeszłości jako najeźdźcy próbowali nam ją zabrać

Po zakończeniu Mszy Świętej, ulicami naszego miasta przeszedł korowód złożony z delegacji, przedstawicieli władz gminnych i mieszkańców naszej gminy. Wszyscy udali się do  parku miejskiego, gdzie po uczcie duchowej rozpoczęła się uczta dla ciała. Były atrakcje dla dzieci, można było się posilić i przy muzyce pobawić do późnych godzin nocnych.