Dożynki Gminne 2016.

DSC09118Bądź pozdrowiona ziemio rodząca, z dobroci Boga świat odradzająca tonami zboża, chlebnymi kłosami, wstęgami rzeki wonnymi lasami. Bądź pozdrowiona sadów mrokiem, śpiewem pszczół roju zachwyconym wzrokiem pięknością kwiatów, tęczą na niebie i moim sercem bijącym dla ciebie.

Tak mogliśmy za poetką zawołać, gdy świętowaliśmy nasze parafialne dożynki – święto chleba powszedniego i tych, którzy go współtworzą – Boga i ludzi – rolników.

W niedzielę 28 sierpnia w naszej parafii odbyły się Dożynki Gminne. Główne uroczystości rozpoczęły się oDSC09144 godzinie 14.00. Wtedy to na nasz rynek przybyły delegacje wieńcowe poszczególnych wiosek aby  uroczystą procesją rozpocząć świętowanie. Po zgromadzonych wyszedł tradycyjnie proboszcz naszej parafii ks. kan. Mirosław Kędzierski, który zaprosił wszystkich na uroczystą Mszę Świętą. Wieńce dożynkowe zostały złożone przed ołtarzem a Starostowie Dożynek przynieśli chleb, który po poświęceniu spoczął na ołtarzu. W swoim kazaniu ks. proboszcz mówił o pracy rolnika, jej trudzie oraz czym dla wszystkich powinien być chleb powszedni.

Na zakończenie mszy została odśpiewana pieśńBoże coś Polskę”…, a następnie utworzono korowód, który przy dźwiękach  Samorządowej Orkiestry Dętej Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego przeszedł do parku miejskiego na DSC09159dalszą część uroczystości. Na wstępie było przekazanie wieńców gospodarzowi naszej gminy Burmistrzowi Adamowi Serwatce. Jednak główną punktem obrzędu było przekazanie chleba gospodarzowi dożynek przez starostów i następnie dzielenie się tym chlebem z przybyłymi na nasze dożynki gośćmi, rolnikami i mieszkańcami gminy. Po skosztowaniu tego dużego bochna i małych chlebków specjalnie upieczonych na tę okazję, zabrał głos Burmistrz Gminy Kłecko Pan Adam Serwatka. W swym przemówieniu podziękował rolnikom za ich ciężką pracę, podsumował pracę gminy za ostatni czas oraz zapowiedział co w naszej gminie będzie się działo w najbliższej przyszłości. Po przemówieniu burmistrza głos zabrali przybyli na nasze dożynki goście. Senator i posłowie przysłali swych przedstawicieli, w swoim imieniu wystąpili przybyli radni powiatowi. Krótkie przemówienie Przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Kłecko Jana Borkowicza i na sam koniec „Rota” w wykonaniu orkiestry, zakończyły część oficjalną i obrzędową dożynek. Po części oficjalnej odbył się festyn gdzie ludzie bawili się do późnej nocy.

Leave a Reply