Dożynki archidiecezjalne – Margonin 2020

 

Na konieczność powrotu do pełnej praktyki życia religijnego, przerwanej bądź poważnie ograniczonej przez koronawirusa, wskazał 6 września w Margoninie bp Krzysztof Wętkowski. „Nie wszyscy wrócili do świątyń, do modlitwy, do życia sakramentalnego. Nie da się tego tłumaczyć czym innym jak lenistwem”

Biskup pomocniczy gnieźnieński przewodniczył dożynkowemu dziękczynieniu archidiecezji gnieźnieńskiej, które w ograniczonej i skromniejszej niż zwykle formie odbyło się w niedzielę w parafii pw. św. Wojciecha w Margoninie.„Przychodzimy, aby dziękować Bogu, ale także ludziom, którzy ciężką pracą na roli zapewniają pożywienie innym” – mówił bp Wętkowski

W uroczystościach dziękczynnych, uczestniczyła też delegacja z naszej parafii. Swój wieniec dożynkowy zaprezentowała Polska Wieś.  Eucharystię celebrowali duszpasterze rejonowi rolników z archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy przybyli na uroczystość z delegacjami m.in. z Kłecka, Rogoźna, Grabieńca, z powiatu słupeckiego i gminy Margonin. Obecni byli także przedstawiciele lokalnych władz, poczty sztandarowe oraz miejscowi parafianie. Zgodnie z tradycją w czasie dożynkowego dziękczynienia biskup pomocniczy gnieźnieński poświęcił przywiezione przez delegacje dożynkowe wieńce.

„Myślę, że dzisiaj trzeba bardziej niż kiedyś o tym przypominać, bo rośnie pokolenie, któremu się wydaje, że chleb bierze się ze sklepu, tak samo zresztą jak pieniądze bierze się z bankomatu, że wszystko jest proste i dostępne na wyciągnięcie ręki, gdy tymczasem wszystko musi być okupione wysiłkiem i ciężką pracą” – mówił bp Wętkowski.

http://www.archidiecezja.pl/aktualnosci/bp_wetkowski_w_margoninie.html

Fot. Paweł Kujawski i Dariusz Kozicki.

Materiały pobrane ze strony Archidiecezji Gnieźnieńskiej