Ceremoniarze w Kłecku [zdjęcia]

DSCN1531W sobotnie przedpołudnie 16 maja 2015r. w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie, ks. Bp Krzysztof Wętkowski ustanowił do posługi ceremoniarza kilkudziesięciu młodych chłopaków. Wśród nowo pobłogosławionych byli nasi parafianie : Adam Banicki, Jakub Borkowski oraz Tomasz Zbytniewski.

1. Kim jest ceremoniarz?

Ceremoniarz – osoba sprawująca funkcję liturgiczną, której zadaniem jest koordynacja przebiegu liturgii oraz, w razie potrzeby, przeprowadzanie prób zespołu liturgicznego przed celebrą. Musi biegle znać przepisy liturgiczne, a także powinien cechować się umiejętnością dyskretnego interweniowania w nagłych i wyjątkowych przypadkach. Funkcję tę może sprawować ministrant lub duchowny. Podczas liturgii zajmuje miejsce w pobliżu celebransa. Zwyczajnym strojem ceremoniarza jest alba lub komża.

DSCN1536
Ceremoniarze z Ks. Bp Wętkowskim

2. Jak ma się sprawa w Kłecku?

Otóż nasi trzej mistrzowie ceremonii rozpoczęli swoje przygotowania do tej funkcji jesienią 2014r. Wyjeżdżali na szkolenia do mogileńskiego klasztoru, gdzie pod okiem ks. Jakuba Dębca (Diecezjalnego Duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza) przygotowywali się do pełnienia tej funkcji. Zakończyli wspomnianą szkołę wiosną w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym egzaminem z przyswojonej wiedzy. Ich praca nie poszła na marne.

3. Błogosławieństwo ceremoniarzy.

DSCN1502
o. Leon Knabit OSB

Tradycyjnie co roku w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie wielu młodych chłopców jest błogosławionych do pełnienia funkcji ceremoniarza i lektora w parafii. W sobotę 16 maja o godzinie 10.00 uroczystą Mszę z obrzędem pobłogosławienia sprawował ks. Bp Krzysztof Wętkowski. Eucharystię koncelebrowali kapłani, którzy są opiekunami LSO. W intencji Adama, Jakuba i Tomasza Mszę św. koncelebrował ks. Damian Woźniak – kłecki wikariusz. Po Eucharystii nasi ceremoniarze uwiecznili ten dzień na wspólnym zdjęciu z ks. Bp Krzysztofem.

4. Niesamowite spotkanie z o. Knabitem.

 

DSCN1585
Klerycki obiad podczas dyżuru na seminaryjnej furcie

Dzisiejszy dzień już od początku okazał się pełen wrażeń. Podążając do katedry chłopacy wraz z ks. wikariuszem napotkali na swojej drodze o. Leona Knabita OSB (znany benedyktyn). Kto to jest? Przede wszystkim to człowiek znany ze swojej otwartości, dobrego kontaktu z młodzieżą i poczucia humoru, co dało się od razu zauważyć. Był bliskim znajomym papieża Jana Pawła II. Jest autorem kilku publikacji; pracuje w mediach. W rozmowie zaczął wspominać, prowadzone przez niego przed laty  rekolekcje w gnieźnieńskim seminarium.

DSCN1588
Przy gnieźnieńskim seminarium

5. Agapa w PWSD.

Po całej ceremonii w seminarium odbyła się krótka konferencja. Klerycy opowiadali o życiu w seminarium i dawali świadectwa swoich powołań. Był też krótki happening dotyczący ŚDM 2016. Zarówno Tomasz, Jakub i Adam są już wolontariuszami, którzy przygotowują się do tego wydarzenia w 2016r.

Leave a Reply