„CAŁY ŚWIAT I JA TO NAJWSPANIALSZE DZIEŁA BOGA” [zdjęcia]

SONY DSC„CAŁY ŚWIAT I JA TO NAJWSPANIALSZE DZIEŁA BOGA” pod takim hasłem odbyły się rekolekcje w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Kłecku. Już po raz drugi rekolekcje dla wychowanków Ośrodka prowadził ks. Mirosław Kędzierski – proboszcz kłeckiej parafii.

SONY DSCDo rekolekcji przygotowywaliśmy się już od początku roku szkolnego, opracowując prezentację o stworzeniu świata, której projekcja odbyła się podczas spotkania z rodzicami z okazji świąt Bożego Narodzenia. Podczas tegorocznych rekolekcji ponownie przeżywaliśmy poszczególne dni stworzenia świata przez Pana Boga. Nasi wychowankowie mieli okazję doświadczyć ciemności w kapsule ciemności, prezentowali się w strojach obrazujących świat roślin, zwierząt, słońca, gwiazd – przyrody. W kościele mogliśmy usłyszeć odgłosy zwierząt, szum wody, wiatru. Uczniowie bardzo aktywnie włączali się w przebieg rekolekcji: grając na instrumentach czy śpiewając. Na zakończenie poniedziałkowej nauki rekolekcyjnej udaliśmy się do Raju, którym stał się ogród przy plebanii. Mieliśmy okazję kosztować rajskich smakołyków, doświadczyć różnorodnych zapachów.

W wtorek ks. Kędzierski przybliżył nam stworzenie Adama i Ewy oraz grzech pierwszych rodziców. Uczniowie oraz ich opiekunowie mieli możliwość przystąpić do spowiedzi oraz Komunii Św. Po nauce rekolekcyjnej w szkole czekał na nas poczęstunek przygotowany przez nauczycieli we współpracy z rodzicami. Na pięknie przygotowanym stole znalazły się: owoce, warzywa, placki podane w takiej formie, że przypominały tygrysa, zebrę, żyrafa, kopiec kreta, galaretki w kolorze lazurowego wybrzeża, morza, oceanu.

SONY DSCW środę udaliśmy się na Drogę Krzyżową w plenerze. Uczniowie wcielili się w role poszczególnych bohaterów stacji, czytali rozważania, nieśli krzyż, tytuły stacji. Przy każdej stacji modliliśmy się za inną klasę, nauczycieli, rodziców, dyrektora i panią dyrektor, pracowników administracji i obsługi.

Nad samym jeziorem czekało na nas ciepło bijące z ogniska i pieczone kiełbaski.

Dzięki życzliwej współpracy z Księdzem Proboszczem, od kilku lat rekolekcje w naszej szkole przebiegają w bardzo rozbudowanej formie. Jest to możliwe również dzięki aktywnej współpracy z rodzicami i przedstawicielami domów dziecka, domów pomocy społecznej z których pochodzą nasi podopieczni. Swój niemały udział mają również pracownicy Ośrodka angażując się w organizację i przebieg rekolekcji. Dziękujemy i czekamy na następne rekolekcje…

(Mat. przyg. R. Duda)

Leave a Reply