Błogosławieństwo od św. Krzysztofa

 

Boże, pobłogosław mojej podróży. Spraw abym jechał bezpiecznie i szczęśliwie dotarł do celu. Boże prowadź! Święty Krzysztofie, módl się za nami! Amen.

W dniu dzisiejszym obok wspomnienia św. Jakuba Większego Apostoła, przypada wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących. W wiekach wcześniejszych był On kojarzony jako jeden z Czternastu Wspomożycieli, do których zwracano się w przypadkach głodu, epidemii, plag i klęsk żywiołowych.
Jedna z legend głosi, że przez wiele lat służył pogańskim możnym tego świata. Kiedy jednak zetknął się z nauką Chrystusa, przyjął chrzest. Pokutując za swój grzeszny żywot, postanowił osiedlić się nad Jordanem i przenosić przez rzekę pielgrzymów, idących ze wschodu do Ziemi Świętej. W trakcie jedne z przepraw, niosąc na plecach dziecko, na środku Jordanu poczuł ogromny ciężar przekraczający jego siły. Bliski utonięcia usłyszał głos: „Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat„. Stąd też imię świętego – Christoforos – niosący Chrystusa.
To piękna aluzja do służebnej roli każdego kierowcy, który powinien służyć powierzonym sobie pasażerom i dążyć do tego, aby bezpiecznie przewieźć każdego z nas do celu podróży.
Jest patronem nie tylko kierowców, ale wszelkich zawodów związanych z transportem – a więc przewoźników, flisaków, pielgrzymów, turystów, marynarzy i tragarzy.
Podczas wieczornej Mszy Świętej w naszej świątyni parafialnej zgromadzili się kierowcy, aby za wstawiennictwem św. Krzysztofa prosić o błogosławieństwo i dziękować Dobremu Bogu za bezpieczeństwo podczas podróży i szczęśliwe powroty do domu.

Wszechmogący Boże, Stwórco świata i ludzi,
błagamy Cię przez zasługi św. Krzysztofa
o serca czułe dla bliźnich, pozbawione egoizmu i samolubstwa.
Niech wzór św. Krzysztofa, który tak wiernie spełniał Twoje przykazania,
rozbudzi w nas miłość bliźniego,
posiadającą moc szlachetnego regulowania wszystkich spraw na ziemi. Amen.

Poniżej krótka fotorelacja. Na więcej zdjęć i film z tego święta zapraszamy za kilka dni.