78 rocznica wybuchu II wojny światowej.

Są w ojczyźnie rachunki krzywd, obca dłoń ich też nie przekreśli,
ale krwi nie odmówi nikt: wysączymy ją z piersi i z pieśni.
Cóż, że nieraz smakował gorzko na tej ziemi więzienny chleb?
Za tę dłoń podniesioną nad Polską – kula w łeb! 

W dniu dzisiejszym mija 78 lat od napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. 1 września 1939 roku zgodnie z założeniami planu „Fall Weiss”, w zachodnie granice naszego kraju wdarły się wojska III Rzeszy. Za symboliczny początek walk uważa się atak z pancernika Schleswig-Holstein na polską stanicę wojskową na Westerplatte.

Z tej okazji nasze miasteczko odwiedził wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Uroczystości z udziałem Pana Wojewody rozpoczęły się o godzinie 13.30 na naszym parafialnym cmentarzu. Wszystkich przybyłych gości powitał dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kłecku pan Włodzimierz Lebiotkowski, który w kilku słowach przybliżył historię bohaterskiej obrony Kłecka. Został odśpiewany hymn państwowy, po którym głos zabrał głos wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Kilka słów do zebranych skierował również burmistrz Adam Serwatka.

Po przemówieniach ks. kan. Mirosław Kędzierski odmówił modlitwę za poległych obrońców naszego miasta. Na miejscach ich pochówku zostały złożone wieńce i zapalono znicze. Na zakończenie uroczystości zaproszeni goście, przedstawiciele władz i mieszkańcy udali się do miejsca  upamiętniającego 112 obrońców Kłecka, którzy w dniach 9/10 września 1939 roku zostali rozstrzelani przez żołnierzy niemieckich. w tym miejscu również złożono kwiaty i oddano hołd wszystkim pomordowanym i poległym w obronie naszego „wielkopolskiego Westerplatte”

Przechodniu powiedz Ojczyźnie, że zginęliśmy w Jej sprawie!