76 rocznica Obrony Cywilnej Kłecka.

DSC03785„Przeżywamy teraz taki dzień historii, w którym narodzić się mogą żywiołowo, pod przymusem konieczności życia, rzeczy mocne i piękne, rzeczy nie tylko potrzebne dla chwili obecnej, ale sięgające także daleko w przyszłość.”

W dniu dzisiejszym my jako potomkowie Obrońców Kłecka, zgromadziliśmy się w naszym kościele parafialnym, aby oddać cześć wszystkim tym, którzy stanęli do walki z wojskami hitlerowskimi w dniach 8-10 września 1939 roku. Mija właśnie 76 lat od tamtych wydarzeń. 

Uroczyste obchody rozpoczęły się o godz. 11.30. Na kłeckim rynku zgromadziły się delegacje i poczty sztandarowe, byDSC03706 udać się procesyjnie do kościoła na uroczystą Mszę Świętą koncelebrowaną, której przewodniczył ks. Damian Woźniak. W liturgii brali udział przedstawiciele władz samorządowych z panem burmistrzem Adamem Serwatką na czele, przedstawiciele kłeckich szkół, przedszkola niepublicznego, straży oraz organizacji działających na terenie naszego miasta.

DSC03730Ksiądz Damian mówił w swoim kazaniu:

„Kłecko dało wyraz swej miłości do matki ziemi, której na imię Polska. (…) Miłość do Ojczyzny, miłość do Boga, miłość do ludzi to cechowało wszystkich poległych, którzy stanęli do Obrony Cywilnej Kłecka. (…) Każdy z nas winien jest tym osobom pamięć i cześć. Okazali się patriotami z krwi i kości. Gotowi byli zostawić dom, rodzinę, karierę, aby stanąć do walki z przeciwnikiem. Ta lekcja historii daje nam wiele do myślenia, zwłaszcza dzisiaj, kiedy zapominamy jak wiele osób walczyło o to, co Polskie”

Po zakończonej Eucharystii wszyscy udali się pod pomnik Obrońców Kłecka, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

 Nie zapominajmy więc o obrońcach naszej małej Ojczyzny,  niech słowa Bóg, Honor i Ojczyzna nie będą nam nigdy obojętne.

Leave a Reply