Okres Wielkanocny

Przez 50 dni po uroczystości Zmartwychwstania trwa Okres Wielkanocny, w którym Kościół raduje się ze zwycięstwa Chrystusa. W kościele obok ołtarza stoi paschał, baranek wielkanocny, figura Jezusa Zmartwychwstałego oraz krzyż z czerwoną stułą.

Czterdziestego dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim, zawsze w czwartek, obchodzi się uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W Polsce od 2003 r. jest ona przeniesiona na następującą po tym czwartku niedzielę – a więc na VII Niedzielę Wielkanocną. Dni powszednie po tej uroczystości aż do następnej soboty włącznie stanowią czas przygotowania i oczekiwania na Zesłanie Ducha Świętego – Pięćdziesiątnicę. Ta uroczystość kończy Okres Wielkanocny.

Dni powszednie od poniedziałku po II Niedzieli Wielkanocnej do soboty przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego włącznie przyjmują wszystkie obchody liturgiczne wyższej rangi (wspomnienia dowolne i obowiązkowe, święta i uroczystości). W ciągu tych 50 dni radości przypada wiele ważnych świąt i uroczystości:

• 23 kwietnia– uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

• 25 kwietnia– święto św. Marka, Ewangelisty

• 29 kwietnia– święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy

• 3 maja– uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej Patronki Polski

• 6 maja– święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba

• 8 maja– uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

• 14 majaświęto św. Macieja, Apostoła

• 16 maja– święto św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, patrona Polski

• 1 maja 3– święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

za brewiarz.katolik.pl